Polish English German

Rejestracja

Telefon:
Tarnobrzeg (+48) 15 822 98 59
Łańcut (+48) 572 374 434

E-mail: biuro@perimplant.pl

Godziny otwarcia

 

 

Tarnobrzeg

Poniedziałek : 9:30 - 19:00

Środa : 9:30 - 19:00

Piątek : 9:30 - 19:00

 

 

 

 Łańcut

Wtorek : 10:00 - 17:00

Czwartek : 15:00 - 20:00

 

 Sobota : nieczynne

 

Pomieszczenia klimatyzowaneUłatwienia dla osób niepełnosprawnychNapoje zimne i gorące

Perimplant

Start ⇨ Endodoncja / mikroskop

Endodoncja (leczenie kanałowe) / mikroskop zabiegowy

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, a następnie na szczelnym ich wypełnieniu.
Rozwój endodoncji pozwolił na uzyskanie przewidywalnych i długoterminowych wyników leczenia. Wprowadzanie nowych, lepszych lub udoskonalanie starych metod leczenia zmieniło znany niegdyś stereotyp martwego zęba jako zęba bezwartościowego.
Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi (naczyń, nerwów) z komory i kanałów zęba.

Endoncja zęba

Miazgę z żywego zęba można usunąć w znieczuleniu. Zabieg ten określany jest potocznie jako usunięcie nerwu z korzenia zęba. Drugi sposób to założenie opatrunku dewitalizującego (tzw. zatrucie) również w znieczuleniu, bezpośrednio na miazgę zęba. Ten sposób stosowany jest rzadko, częściej wybieramy ekstyrpację miazgi z uwagi na szereg zalet tej metody leczenia kanałowego.
Drugim etapem leczenia jest chemo-mechaniczne opracowanie kanałów. Zabieg polega na poszerzeniu światła kanałów poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi ręcznych i maszynowych przy obfitym płukaniu kanałów specjalnymi preparatami. Zwiększają one poślizg narzędzi i dezynfekują kanały. Właściwy zabieg poprzedzony jest diagnostyką RTG i pomiarem długości przy użyciu przyrządu elektronicznego tzw. endometru.
Ostatnim etapem leczenia jest szczelne wypełnienie kanałów. Obecnie najczęściej stosuje się do tych celów ćwieki gutaperkowe uszczelniane specjalną pastą i płynną gutaperkę.

Niekiedy skomplikowana i nietypowa anatomia kanałów korzeniowych jest przyczyną niepowodzenia leczenia kanałowego. Obecność dodatkowych kanałów lub silnie rozbudowana sieć kanalików przy wierzchołku (tzw.delta) znacznie utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia poprawne przeleczenie całego systemu kanałów w zębie. A jest to podstawowy warunek długoterminowego utrzymania zęba.
Poprawne przeleczenie endodontyczne zęba znacznie ułatwia praca w dużym powiększeniu przy użyciu lup lub mikroskopu zabiegowego.

Endoncja, 1Endoncja mikroskop

Zastosowanie mikroskopu ułatwia usuwanie złamanych narzędzi oraz leczenie kanałów zobliterowanych (zarośniętych). Również powtórne leczenie kanałowe może wymagać użycia mikroskopu. Mikroskop stomatologiczny w naszej praktyce jest wykorzystywany nie tylko w najtrudniejszych przypadkach ale również w codziennej pracy stomatologa, ponieważ poprawiając widzenie pola zabiegowego podwyższa komfort i jakość pracy.

 
(C) 2001 - 2024 Centrum Stomatologii Estetycznej, Znieczulenia ogólne zęba, Implanty nowoczesne Rzeszów, Tarnobrzeg
realizacja medox.pl | Mapa strony | Polityka prywatności | Polityka cookies