Obecnie CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA to dziedzina zajmująca się nie tylko usuwaniem zębów. Dzisiejsza chirurgia umożliwia zachowanie zębów zaatakowanych różnymi procesami chorobowymi. Przykładem zabiegów pozwalających zachować własne zęby na wiele długich lat są: resekcje wierzchołków korzeni zębowych, hemisekcje czy usuwanie torbieli.
Ekstrakcja zęba to ostateczność.
Resekcja wierzchołka korzenia Resekcja korzenia polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i odpowiednim zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.
-
|
|
W trakcie zabiegu resekcji
|
Po zabiegu resekcji
|
Hemisekcja i radektomia Są to zabiegi typowe dla zębów wielokorzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu. Redektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia, zaś hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni, a pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.
Operacyjne ekstrakcje zębów zatrzymanych Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty. Ząb taki może być całkowicie zatrzymany i niewidoczny w ustach lub zatrzymany częściowo. Problem ten najczęściej dotyczy „ósemek", czyli zębów mądrości, które niejednokrotnie ułożone są poziomo w kości. Usunięcie takiego zęba wiąże się zwykle z pocięciem (separacją) korony i korzeni a następnie wyjęciem fragmentów zęba. Oczywiście zabieg taki wymaga nacięcia a na koniec zaszycia tkanek. Szwy ściągane są zwykle po 7 dniach.
|